Muhammed bin Selman ve Macron, bölgenin istikrarı ve ortaklığın güçlendirilmesini vurguladı

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron arasında Paris’te yapılan görüşmede, iki ülkenin çıkarlarına ve Ortadoğu’nun güvenlik ve istikrarına yönelik ortak tehditlerin sürekli olarak değerlendirilmesi gerektiği vurgulandı.

Görüşmede ayrıca, savunma, terör ve finansmanı, her türlü suçla mücadelede işbirliği ve ortaklığı güçlendirmenin önemi de ifade edildi.

Ziyaretin bitmesinin ardından yapılan açıklamaya göre, Muhammed bin Selman ve Macron’un görüşmesinde tarihi ve stratejik ilişkilerin her alanda geliştirilmesi ve iki ülke arasındaki yatırım ortaklığının derinleştirilmesinin yolları gözden geçirildi.

Mevcut bölgesel ve uluslararası durum hakkında görüş alışverişinde bulunulan görüşmede, yenilenebilir enerji ve temiz hidrojen alanlarında yatırım ve ekonomik işbirliğini artırmayı ve emisyonlara odaklanarak, iklim anlaşmalarını geliştirme ve uygulama ihtiyacını ele alındı.

Taraflar, stratejik ortaklığı geliştirmenin yolları, küresel enerji piyasalarını istikrara kavuşturmanın önemi ve tüm ülkelere buğday ve tahıl tedarikini, arzın artması ve fiyat istikrarını korumanın yollarını gözden geçirdi.

Uluslararası anlaşmazlıkları diplomatik ve barışçıl yollarla çözmenin, Birleşmiş Milletler Sözleşmesi’ne bağlı kalmanın, iyi komşuluk ilkelerinin, devletlerin birliği ve egemenliğine saygı gösterilmesinin ve iç işlerine karışmamanın önemini ifade ettiler.

Yemen ile ilgili olarak, Macron, Suudi Arabistan’ın Yemen ateşkesine yönelik çabalarını ve desteğini övdü.

Muhammed bin Selman ise, Paris’in Yemen krizine karşı üç referansa uygun olarak kapsamlı bir siyasi çözüme ulaşmak için uluslararası çabalara verdiği desteği takdir ettiğini ifade etti.

Görüşmelerde Lübnan’ın egemenliği, güvenliği ve istikrarının desteklenmesi ve kapsamlı siyasi ve ekonomik reformların uygulanmasının önemi de ele alındı.

Suudi Arabistan-Fransa Fonu’nun Lübnan halkına yardım çalışmalarını desteklemesinden duyulan memnuniyet dile getirildi.

İki lider, Filistin sorununa, Filistin halkının 1967 sınırlarında başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız bir devlet kurma hakkını garanti eden ilgili uluslararası meşruiyet kararları ve Arap Barış Girişimi ve iki devletli çözüm ilkesine göre kapsamlı ve adil bir çözüme varma çabalarını yoğunlaştırma gereği konusunda hemfikir oldu.

Görüşmelerde, Suriye krizine, toprak bütünlüğü ve halkının güvenliğini koruyan siyasi bir çözüme ulaşmanın önemine değinildi.

İran’ın nükleer silah edinmesini önlemeye ve nükleer programının barışçıl olmasını sağlamaya yönelik uluslararası çabalar ele alındı.

Muhammed bin Selman ve Macron, İran’ı Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı ile tam işbirliği yapmaya, iyi komşuluk ilkelerini korumaya ve bölge ülkelerinin içişlerine karışmamaya çağırdı.

Veliaht Prens, Riyad’ın World Expo 2030’a ev sahipliği yapma adaylığına Fransa’nın verdiği desteği takdir etti.

Şarkul Avsat