Yemen’e ateşkesin uzatılmasına yönelik olumlu işaretler var

Yemen’de geçtiğimiz haftalarda gerçekleştirilen yoğun bölgesel ve uluslararası çabalar doğrultusunda, 2 Ağustos’ta sona erecek olan BM ateşkes anlaşmasının uzatılmasına ilişkin olumlu göstergeler var.

Süreci yakından takip eden Yemenli bir yetkili, BM Yemen Özel Temsilcisi Hans Grundberg ve ABD Yemen Özel Temsilcisi Tim Lenderking’in 2 Nisan’da başlatılan ateşkesi uzatmak ve Husileri Taiz geçişlerini ve diğer bölgeleri açmaya ikna etmek amacıyla bölgeye yaptıkları ziyaretlerin ardından sürece dair açıklamalarda bulundu.

Adının açıklanmasını istemeyen yetkili Şarku’l Avsat’a verdiği demeçte şunları söyledi:

“Ateşkesin uzatılmasına ilişkin işaretler olumlu. Ancak şu an için ateşkesin Birleşmiş Milletler’in arzusuna göre iki ay mı yoksa altı ay mı uzatılacağı konusunda herhangi bir ayrıntı veremem. Müzakereler devam ediyor. Kuşkusuz uluslararası bir baskı var. Ancak hükümet, Husilerin Taiz’de ve diğer vilayetlerde yol açma taahhütlerini yerine getirmeleri konusunda ısrar ediyor. Bu bir insani dosyadır. Başka herhangi bir dosya için atlanması söz konusu değildir.”

Son iki gün içinde geçici başkent Aden’i ziyaret eden BM’nin Yemen Özel Temsilcisi, Yemen Başkanlık Konseyi Başkanı, Konsey üyeleri ve Başbakan ile görüşemedi.

Yemen kaynaklarına göre Grundberg, kendisine hükümetin tutumunu açıkça ileten Dışişleri Bakanı Ahmed bin Mübarek ile bir araya geldi. Yemen hükümetinden ateşkesi altı ay daha uzatmasını isteyen Grundberg, iki nokta üzerinde çalışmaya söz verdi. Bunlardan ilki, Taiz ve diğer bölgelerin yollarının açılmasının tamamlanması, ikincisi ise ekonomik dosya.

ABD’nin Yemen Özel Temsilcisi Tim Lenderking de Yemen hükümetinin ateşkese liderlik etme konusunda güçlü bir taahhüt verdiğini bildirdi. Lenderking tarafların ateşkesin uzatılmasına yanıt vermeleri gerektiğini vurguladı.

Ateşkesin daha uzun süre uzatılmasına ve Yemenli taraflar arasında kapsamlı siyasi müzakerelerin başlatılmasına yönelik bölgesel ve uluslararası çabalara paralel olarak Yemenli taraflar, Husileri çeşitli Yemen cephelerinde askeri gerilimi artırmakla suçladı.

İsmini açıklamamayı tercih eden Yemenli bir askeri kaynağa göre terörist grup, barışı veya Yemenlilerin çektiği acıları dikkate almaksızın daha fazla mekanizma, unsur ve teçhizatı seferber etmeye ve çeşitli cepheleri desteklemeye devam ediyor.

Kaynak, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada son günlerde ateşkes süresinin bitimine yaklaşılmasıyla birlikte ihlallerin ve saldırıların hızla arttığını söyledi. “Darbeci grup Marib, Hudeyde ve Taiz’de seferber oluyor. El-Beyde’nin Habza köyünde yaptıklarını, Taiz’de çocukların katledildiğini gördük. Yemenlileri öldürmekten vazgeçmeyecekler” ifadesini kullandı.

Yerel kaynaklar, Husi milislerin çarşamba akşamı Taiz’in batısındaki Makbana semtindeki köylere düzenlediği saldırıda 18 yaşındaki Mahir Said Galib Hamid’in öldürüldüğünü ve 20 yaşındaki Muhammed Necib Ali Şeyran’ın da yaralandığını aktardı.

Şarkul Avsat