İran’dan sınır nehrindeki su hakları konusunda Taliban’a uyarı

İran Dışişleri Bakanlığı, Cuma günü yaptığı açıklamada, İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan’ın, Afganistan’daki Taliban geçici hükümeti Dışişleri Bakan Vekili Emirhan Muttaki ile telefonda görüştüğünü açıkladı. Abdullahiyan Muttaki’yi, İran’ın sınırdaki Helmand Nehri’nden su hakkını elde edememesi halinde iki ülke ilişkilerinin olumsuz etkileneceği konusunda uyardı.

İran resmi haber ajansı IRNA’nın aktardığına göre Abdullahiyan, son zamanlarda bölgedeki yağışlara dikkat çekerek, suyun İran’a ulaşması ve İran’ın su haklarıyla ilgili talebinin karşılanması için engeller çıkarılmamasını umduğunu kaydetti.

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgiye göre, Abdullahiyan, “İran’ın Helmand Nehri’nden suya erişimi, Afganistan’daki yeni yönetimin uluslararası yükümlülüklere bağlılığını doğrulama adına önemli bir gösterge olacaktır” dedi.

Açıklamalarını İran’ın güneydoğusundaki Belucistan eyaleti halkı ve eyaletin İran parlamentosundaki temsilcilerinin taleplerine dayandırdığını belirten Abdullahiyan “Helmand Nehri üzerindeki hakkı sorunu ‘hızlı ve ciddi’ bir şekilde çözülmezse iki ülke ilişkileri bundan olumsuz etkilenecektir” ifadelerini kullandı.

Afgan mevkidaşına nehri doğru rotasına döndürmek için ortak bir ekip kurulmasını öneren Abdullahiyan, İran Enerji Bakanlığı’ndan üst düzey bir heyetin konuyla ilgili mevcut engelleri incelemek ve Afgan yetkililerle istişarelerde bulunmak üzere yakında Afganistan’a gideceğini belirtti.

İran’ın söz konusu açıklamaları, Taliban hükümetinin çarşamba günü Helmand Nehri üzerindeki Kajeki Barajı’nın ikinci aşamasının açılışını duyurması sonrası yapıldı.

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Dışişleri ve Enerji Bakanlıklarına Afganistan ile sınır suları meselesini takip etmeleri talimatını verdi.

Şarkul Avsat