Mısır: 7 ay yetecek buğday stoku var

Ukrayna’da devam eden savaş nedeniyle tarımda alternatif kaynaklar arayışında olan Mısır, ülkede yedi ay yetecek buğday stoku olduğunu açıkladı. Daha önce yapılan açıklamalar buğday sevkiyatlarından birinin Ukrayna limanlarında mahsur kaldığı yönündeydi.

Mısır Başbakanı Mustafa Medbuli buğday stokunun yedi ay yeterli olacağını belirttiği basın açıklamasında. “Mısır’ın küresel krize karşı aldığı önlemler başarılı. Uluslararası kurumlar, Mısır’ın bu krizden en çok zarar gören ülkelerden biri olduğunu görüşünde” dedi.

Mısır Tedarik ve İç Ticaret Bakanı Ali Musaylihi ise Sputnik’e yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Mısır, Ukrayna’dan yapılması planlanan sevkiyatlar yerine başta Romanya ve Fransa olmak üzere birçok ülkeden buğday ithal etti. Ukrayna’dan dört sevkiyatın iptal edilmesi gerçek değildir. Savaştan önce yapılan bir ihale vardı ancak onaylanmadı. Bu nedenle sevkiyata ait detaylar tam olarak belirlenmedi ve prosedürler tamamlanmadı. Ukraynalı yetkililer, ihaleye dahil olan dört sevkiyatı tedarik edemeyeceklerini bildirdi. İşlemleri tamamlanan sadece 63 bin tonluk bir sevkiyat oldu. Bu sevkiyat limanda bekliyor. Limanlar açıldığında Mısır’a gelecek.”

Savaşın neden olduğu tahıl krizini azaltmak için Türkiye, Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler (BM) bir tahıl koridoru üzerinde anlaşmaya vardı. Anlaşma ile Ukrayna’nın hasat ettiği buğdayın yeniden ihraç edilmesi bekleniyor. Kaynaklar, Mısır’ın geçtiğimiz aralık ayında Ukrayna’dan 240 bin ton buğday tedarik etme sözleşmesinin iptal edildiğini aktarmıştı. Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, anlaşmanın iptal edildiğine dair yaptığı açıklamada konunun Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un Kahire’ye yaptığı ziyaret ile ilgili olmadığını belirtti. Russia Today’ın haberine göre Peskov, “Mısır’ın diğer ülkelerle olan ilişkisi kendi meseledir. Rusya bu konuyla ilgili değildir” dedi.

Mısır, Rusya-Ukrayna krizinin başlamasıyla birlikte buğday tedarik edebileceği alternatif ülke aramaya başladı. Mısırlı yetkililerin açıklamalarına göre Fransa, Romanya, Rusya ve Almanya’dan 660 bin ton buğday ithal edildi.

Buğday ihraç edilen ülkelerin çeşitlendirilmesine ilişkin çalışmalara rağmen Parlamento Kurulu Başkanı Atıf Mağaveri, ‘bu çalışmaların geçici çözümler olduğunu ve ithalatın sınırlandırılması gerektiğini’ belirtti. Mağaveri, Şarku’l Avsat’a verdiği demeçte “Mısır, buğday ekilen alanların artırılması konusunu ciddi bir şekilde ele almalı. Buğday konusunda yabancı ülkelerin kararına bağlı kalamayız. Bu durum, silahlardan daha tehlikeli” ifadesini kullandı. Mağaveri, hükümetin daha önce kemirgenlerin ve böceklerin neden olduğu zarara karşı attığı adımlara da dikkat çekti.

Resmi verilere göre Mısır, ulusal proje kapsamında 2014 yılında 1,2 milyon ton olan buğday silolarının kapasitesini 2021 yılının sonuna kadar 3,4 milyon tona çıkarmayı başardı. Kapasitenin bu yıl yaklaşık 3,6 milyon tona çıkması bekleniyor.

Şarkul Avsat