Hizbullah tartışmalı doğalgaz sahasında bulunan İsrail gemilerinin drone görüntülerini yayınladı

Hizbullah, Akdeniz’deki tartışmalı bir doğalgaz sahasında bulunan İsrail gemilerinin drone görüntülerini yayınladı ve Lübnan ile İsrail arasında ABD aracılığında yapılan deniz sınırı müzakereleri sırasında askeri gerilim tehdidinin altını çizdi.

Lübnan ve İsrail, hangi petrol ve gaz kaynaklarının hangi ülkeye ait olduğunu belirlemeye yardımcı olacak ve daha fazla keşfin önünü açacak ortak deniz sınırlarını belirlemek için ABD’nin aracılık ettiği müzakereleri yürütüyor.

Lübnanlı yetkililer, yıllarca süren dolaylı müzakerelerin ardından bu müzakere turunun bir anlaşmayla sonuçlanabileceği konusunda iyimser olduklarını söyledi. Ancak Hizbullah, Lübnan’a izin verilmemesi halinde İsrail’in hidrokarbon çıkarmasını engellemeye hazır olduğu konusunda uyardı.

İsrail ve Hizbullah 2006’da bir ay süren bir savaşa girdi ve o zamandan beri birkaç kez karşılıklı ateş açtı, ancak büyük çaplı bir çatışmadan kaçındı.

Koordinatlarıyla birlikte, hidrokarbonların araştırılması ve çıkarılmasıyla ilgili faaliyet yürüten gemileri içeren görüntüler, Hizbullah’ın televizyon kanalı Manar TV’de, ABD’li arabulucu olan Dışişleri Bakanlığı Enerji Güvenliği Danışmanı Amos Hochstein’in Lübnanlı yetkililerle görüşmek üzere Beyrut’a gelmesinden saatler önce yayınlandı.

Videoda, Hizbullah lideri Hasan Nasrallah’ın yaptığı bir konuşmada denizcilik konusunda ‘zamanla oynamanın faydası yok’ uyarısında bulunduğu sözler İbranice’ye tercüme edilerek verildi.

Manar muhabiri Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda, “Mesaj ciddi bir tehdit” yorumunda bulundu.

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından dün yapılan açıklamada, Hochstein’ın Beyrut ziyaretinin deniz sınırıyla ilgili görüşmeleri kolaylaştırmayı amaçladığı belirtildi.

Açıklamada, “Bir çözüme ulaşmak hem gerekli, hem de mümkündür, ancak bu müzakereler ve diplomasi yoluyla yapılabilir” denildi.

İsminin açıklanmaması koşuluyla Reuters’e konuşan üst düzey bir İsrailli yetkili, “Hochstein, İsrail’in ticari haklarını korurken, Lübnanlıların tartışmalı bölgede gaz rezervleri geliştirmesine izin verecek bir çözüm içeren yeni bir İsrail önerisi sunacak” dedi.

İsrailli yetkili, anlaşmaya varılması halinde Lübnanlılar tarafından orada bir miktar sondaj yapılabileceğini söyleyerek, “İletilen teklif, Lübnan’ı enerji krizi yaşayan ve ekonomik olarak çökmüş bir ülkeden, bu kaynağın çıkarılmasını sağlayarak doğalgaz üreten bir ülkeye dönüştürebilecek ciddi bir tekliftir” diye konuştu.

Şarkul Avsat