Rusya, BM ve ICRC’yi Ukraynalı esirlerin ölümüne neden olan saldırıyı soruşturmaya çağırdı

Rusya Savunma Bakanlığı, Birleşmiş Milletler (BM) ve Uluslararası Kızılhaç Komitesi’ni (ICRC) Donetsk’te Moskova yanlısı ayrılıkçıların kontrol ettiği bölgede bulunan bir gözaltı merkezine düzenlenen saldırıyı soruşturmaya çağırdı.

Bakanlık Perşembe günü yaptığı açıklamada, Ukrayna’nın Donetsk’te Moskova yanlısı ayrılıkçıların kontrol ettiği bölgede bulunan bir gözaltı merkezini ABD yapımı HIMARS füzeleri ile hedef aldığını öne sürmüştü.

Söz konusu açıklamada, gözaltı merkezinde bulunan 50 Ukraynalı savaş esirinin öldüğü, 8’i gözaltı merkezi personeli olmak üzere 75 kişinin de yaralandığını belirtilmişti.

Bakanlık bugün ise, “Rusya, BM ve ICRC uzmanlarını, Olenivka’daki gözaltı merkezine düzenlenerek çok sayıda Ukraynalı savaş esirinin ölümüne neden olan saldırıya ilişkin tarafsız bir soruşturmaya katılmaya resmen davet etti” şeklinde bir açıklama yaptı.

Ukrayna ordusu, Rus topçularının tutuklulara kötü muameleyi gizlemek için hapishaneyi hedef aldığını söyleyerek sorumluluğu reddetti.

Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba Rusya’nın bir savaş suçu işlediğini söyledi ve uluslararası toplumu bunu kınamaya çağırdı.

BM, her iki tarafın da rızasını alırsa olayı araştırmak için Olinevka’ya bir grup uzman göndermeye hazır olduğunu bildirdi.

ICRC ise, bölgeye girmeye çalıştığını ve yaralıların tahliyesine yardım etmeyi teklif ettiğini belirtti.

Zelenskiy’den tahliye talimatı

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Donetsk bölgesinde insanların zorunlu tahliyesi için talimat verdiğini söyledi.

Donetsk ve Luhansk bölgelerinin de içinde bulunduğu Donbas bölgesinde yüz binlerce kişinin halen şiddetli çatışmaların yaşandığı bölgelerde bulunduğunu vurgulayan Zelenskiy şu ifadeleri kullandı;

“Yüzbinlerce insan, on binlerce çocuk var. Birçoğu gitmeyi reddediyor. Tahliye edilmeleri gerekiyor. Donetsk bölgesinden ne kadar çok insan ayrılırsa, Rus ordusunun onları öldürme fırsatı o kadar az olur. Fırsatınız varsa, lütfen savaş bölgelerinde kalanlarla konuşun. Lütfen onları, özellikle çocuklu ailelerse, ayrılmaları gerektiğine ikna edin.”

Şarkul Avsat