İran’da sel nedeniyle 90 kişi hayatını kaybetti

İran İçişleri Bakanlığı, şiddetli muson yağmurlarının neden olduğu sel dalgasının ardından İran’da ölü sayısının en az 69’a yükseldiğini ve böylece 10 gün içinde toplam 90 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

Bakanlık, arama-kurtarma ekiplerinin hala canla başla ülke genelinde kayıp en az 45 kişiyi aradığını belirtti.

Şu ana kadar 40’tan fazla kişi ciddi şekilde yaralandı. 37 bin kişi evini terk etmek zorunda kaldı ve 20 binden fazla ev ağır hasar gördü.

Perşembe akşamından bu yana, başkent Tahran da dahil olmak üzere ülkenin 31 eyaletinden 24’ünü fırtınalar vurdu. Önümüzdeki birkaç gün içinde fırtına ve sel baskınlarının devam etmesi bekleniyor. Bu yüzden yetkililer daha fazla can kaybının yaşanmasından korkuyor. Seller yüzünden ölenlerin sayısı bu ay yaklaşık 90’a yükseldi. Yaklaşık 10 gün önce, güney Fars eyaletini vuran selde 21 kişi öldü ve iki kişi kayboldu.

Yetkililer, bölgesel değişikliklerin son sellerin yaşanmasına katkıda bulunduğunu söylüyorlar. Hasarın boyutunu belirlemek için henüz çok erken olsa da uzmanlar bunun milyarlarca dolar olduğunu öne sürüyorlar.

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, sellerden zarar görenlere mali yardım sağlama sözü verdi. Ancak mevcut ekonomik kriz göz önüne alındığında, bu yardımın ne zaman dağıtılabileceği belli değil.

Şarkul Avsat